Menu
Obec Žeravice
ObecŽeravice

EXPEDICE J.A.K.

EXPEDICE J.A.K.

Uprostřed prázdnin do obce na krátkou pracovní návštěvu zavítala dvojice akade-mických šéfů soukromé vysoké školy z Č.Budějovic ve složení rektor a kvestor s doprovodem svých manželek, aby se na místě samém seznámili (i odborné veřej-nosti málo známým) s pobytem J.A.Komenského v naší obci. Výsledky pátrání bu-dou zužitkovány v právě p.kvestorem zpracovávané habilitační práci. Jelikož se

nepodařilo sehnat zavedenou průvodkyni památníkem, obětavě zaskočil starosta obce. Nejprve tedy předávám strohou akademickou zprávu obou představitelů VŠ o expedici – tedy o její dopolední badatelské části a několik fotografií z jejího prů- běhu.

(text i foto I.Kadaňka)  

 

“ 10.srpna 2009 navštívili obec Žeravice akademičtí pracovníci z jihočeského kraje, z Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích : pedagog prof.Dr.Gabriel Švejda, CSc. a politolog Dr.Mgr.Lubomír Pána, Ph.D., který se za-bývá životem a dílem Jana Amose Komenského z pohledu jeho přínosu evropskému politickému myšlení.

Při návštěvě obce se snažili pochopit kořeny přátelství politického myslitele J.A. Komenského a jeho životního druha Mikuláše Drabíka, které vzniklo při jejich společné návštěvě strážnické školy a bylo upevněno zejména společným vy–svěcením právě v Žeravicích.

Návštěva v doprovodu starosty obce Ing.Stanislava Prese a dokumentaristy Ivana Kadaňky se zabývala nejen vědeckým odkazem, ale také myšlenkami na to, čím vším bylo v podmínkách Žeravic nerozlučné přátelství J.A.Komenského a M.Drabíka upevněno.“

 

Po hutném výkladu historických faktů bylo třeba nasytit i žaludky – proto se čle-nové expedice vydali do nedaleké obce s výbornou kuchyní. I během oběda se ale pokračovalo v diskuzi na téma upevnění vztahu J.A.Komenského a M.Drabíka v místních slováckých podmínkách. Po vydatném obědě pokračovala expedice náv-štěvou skanzenu v Modré.

 

Jelikož historické prameny uvádí poznámky o pěstování vinné révy Českými bratry v naší obci a jejich systému propojených vinných sklepů do tajné podzemní chodby, vedoucí až na hrad Buchlov, nemohla expedice vynechat ověření této informace. Proto se v pozdní odpoledne do Žeravic vrátila a začala pátrat v jednom z nej-hlubších sklepů v naší obci (pod čp. 104). Při ochutnávce vín z produkce známého vinaře se konečně podařilo najít hlavní důvod upevnění přátelství dvou výše ně- kolikrát zmíněných historických osobností. Hlavní důvod expedice se tak naplnil a byl možný návrat na jih Čech.Z rozzářených tváří účastníků bylo zřejmé, že to roz- hodně nebyla návštěva poslední.

(text i foto I.Kadaňka)  

Datum vložení: 4. 12. 2011 22:33
Datum poslední aktualizace: 28. 11. 2017 23:13
Autor:

Aktuálně

Rychlý kontakt

Adresa
Žeravice 40
Žeravice 696 47

Spojení
Tel.: 518 626 022
podatelna@obeczeravice.cz

Svátek

Dnes je 8.8.2022

Svátek má Soběslav

Zítra má svátek Roman

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Mezinárodní den původního obyvatelstva

Aktuální počasí

dnes, pondělí 8. 8. 2022
skoro jasno 26 °C 12 °C
úterý 9. 8. skoro jasno 28/13 °C

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Obec Žeravice Obec Žeravice Obec Žeravice
ObecŽeravice