Obsah

ZPRÁVA O PIETNÍM AKTU VE VŘESOVICÍCH

Typ: ostatní
Také jste kvůli sbírání hroznů nestihli návštěvu pietního aktu v blízkých Vřesovicích ? Nevadí – byli jsme tam a pořídili pro vás pár fotek. Nejprve čemu byl tento akt věnován – 65. výročí popravy nadp.O. Pechala, velitele skupiny para-šutistů a vyvraždění jeho rodiny, příbuzných a dalších občanů i z naší obce. Je faktem, že občanů

i z naší obce. Je faktem, že občanů Žeravic tam bylo poskrovnu – mezi čestnými hosty byl i náš starosta, který tak sám reprezentoval chybějící davy. Sešla se tu řada především armádních představitelů všech stupňů – od šéfa generálního štábu z Prahy po veliteství z Brna. Vyhrávala kompletní posádková hudba z Hradu – byli zde i vojáci v dobových uniformách včetně, pro čestnou salvu, ostře nabitých pušek. Vyhrávala zde i pravá skotská kapela v sukních s dudami přímo z Vysočan. Ovšem hlavními aktéry byli pamětníci doby tzv. Kyjovské heydrichiády – především pak pozůstalí jejich přímých účastníků. Pietní akt moderoval v naší obci známý herec Zdeněk Junák. Hlavní host – prezident republiky – se ale nedostavil.

(text i foto I.Kadaňka)

 

Po slovenské a české hymně přišel zlatý hřeb programu – seskok tří parašustistů s vlajkami. Jak sami vidíte z obrázků, bylo nádherné slunečné počasí. S neuvěřitelnou přesností přistáli parašutisté na křižovatce před Obecním úřadem přímo u davu účastníků. Tím skončila akce ve Vřesovicích a všichni se přesunuli do Kyjova na její pokračování.


Vytvořeno: 16. 10. 2016
Poslední aktualizace: 18. 11. 2017 23:08
Autor: