Aktuality - Nejlépe opravená kulturní památka v Jihomoravském kraji v roce 2019

Sloup s bičováním Krista

Podpořte svým hlasem v soutěži o Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje opravený Sloup s bičováním Krista v Žeravicích.SMS zprávu můžete psát jak velkými, tak malými písmeny (bez diakritiky).Pošlete hlas formou sms památce ve tvaru: HLA PAMATKY 39 na telefonní číslo: 736 301 599

Podpořte svým hlasem v soutěži o Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje opravený Sloup s bičováním Krista v Žeravicích.SMS zprávu můžete psát jak velkými, tak malými písmeny (bez diakritiky). SMS zprávu lze odeslat z jednoho mobilu JEN JEDENKRÁT. Hlasovat lze i ze zahraničí.
Službu technicky zajišťuje Konzulta Brno a.s., mail: info@sms-operator.cz.

Pošlete hlas formou sms ve tvaru: HLA PAMATKY 39 na telefonní číslo: 736 301 599

39. Žeravice, sloup se sochou Bičovaného Krista

Kategorie: díla výtvarného umění

Umístění: Žeravice, okres Hodonín

Název památky, č. ÚSKP: sloup se sochou Bičovaného Krista, 15562/7-2517

Vlastník: Obec Žeravice

Charakteristika: Sloup se sochou Bičovaného Krista je ikonograficky poměrně ojedinělým druhem památky. Ke kůlu přivázaný Kristus je obklopen menšími figurami světců a upomíná tak na epidemii tyfu, která postihla Žeravice v roce 1873.

Opravy v roce 2019: Z důvodu nezbytnosti nového pevného betonového základu došlo k demontáži sloupu a transferu do ateliéru, v němž proběhlo čištění povrchu od biologických i jiných depozitů a odstranění zčernalých krust. Druhotné doplňky včetně kovových armatur byly revidovány. Následovala etapa konsolidace, lepení uvolněných částí, plastické doplnění, lokální barevná retuš a dohotovení svatozáří dle analogií. Po osazení sloupu se dokončilo finální ošetření památky. Restaurování prováděl MgA. Jan Vodáček.

Zhodnocení: Komplexní a kvalitně provedený restaurátorský zásah zajistil pozastavení degradačních procesů kamene a stabilitu díla. Rekonstrukcí původního nápisu a doplněním atributů se podstatným způsobem zvýšilo vizuální vnímání této drobné sakrální památky, spjaté s historií obce.

Pošlete hlas formou sms této památce ve tvaru: HLA PAMATKY 39 na telefonní číslo: 736 301 599

Datum vložení: 16. 3. 2020 16:11
Datum poslední aktualizace: 16. 3. 2020 16:41