Aktuality - HODY 2012

HODY 2012

Letošní hody byly ohroženy nevyzpytatelným počasím. Déšť se sice našemu městečku v noci před hodovou nedělí nevyhnul, ale naštěstí v hodový den nám už dal pokoj a mohlo se bezstarostně hodovat. Pravda, nebylo zrovna dvakrát nejtepleji, ale krojovaní byli aspoň ušetřeni propocených krojů a orosených čel.

Starší stárek a stárka : Jaroslav Zálešák a Klára Kachtíková

Mladší stárek a stárka : Patrik Popelka a Dominika Hrazdílková

Mše svatá začínala v 9:30 a trvala přes hodinu. Teprve v 10:54 se ozvalo juchání a stárci v doprovodu chasy vycházeli z kostela.

Tradiční povolování hodů proběhlo beze změn, i když se zastupitelstvo muselo jít tradičně poradit jestli hody vůbec povolí. Pan starosta to trochu napínal, ale už od začátku bylo jasné, že ani letos krojované a přihlížející nezklame.

Po odtančení sól zastupitelstva před obecním úřadem se chasa za doprovodu Vinařinky odebrala na tradiční focení před školou. Tím se ukončil dopolední program a všichni se rozprchli domů a aby se mohli přichystat na průvod začínající ve 14:00 na městečku. Teď už za doprovodu Sobuláků vyrazil průvod k mladšímu stárkovi a pak pokračoval Sborem a Močílkama dolů ke staršímu stárkovi. Následovala zastávka na faře a potom už se zůstalo na vrchním konci, kde se šlo pro mladší a starší stárku.

Program za sokolovnou byl stejný jako obvykle. Všichni krojovaní zatančili moravskou besedu a potom předvedly své pásmo děti ze souboru Rosenka. K odnášení věnce došlo až v 18:30, takže už každý spěchal domů na večeři a nachystat se na večerní hodovou zábavu, na které k sólům vytrvale hráli opět Sobuláci.

Text a foto : Ivana Žůrková

Datum vložení: 15. 10. 2016 21:20